Opublikowano: 14.12.2018 09:04 Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 19:18

Uwielbiasz jazdę na rowerze ale nigdy nie jeździłeś zimą i obawiasz się utrudnień związanych ze śniegiem? Nie masz czego się bać! Odpowiednio przygotowany możesz śmiało wyruszać na przejażdżkę. Wystarczy poznać kilka istotnych tajników.


Jak się ubrać do wypadu na rower?

Nie możesz ubrać się zbyt grubo, ponieważ podczas pedałowania ciało wytwarza ciepło – a więc możesz się wówczas przegrzać. Ważne jest jednak założenie czegoś, co ochroni przed wiatrem – może być na przysłowiową „cebulkę”, np. kurtka, polar i bielizna termoaktywna. Oczywiście, preferowane na rower są wszelakie tkaniny oddychające, dedykowane do jazdy. Odzież wykonana z termoaktywnego materiału nie będzie wilgotna i mokra, co podniesie komfort jazdy. Najważniejsza jest zewnętrzna warstwa, najlepiej kurtka albo bluza z długim rękawem – nieprzewiewna.

Ważnym elementem są odpowiednie buty bądź ocieplacze zakładane na nie. Obowiązkowo zakładaj także rękawiczki na rower – koniecznie z długimi palcami i nieprzewiewane. Istotne jest również założenie czapki tak, by zakrywała uszy. W bardzo niskiej temperaturze warto założyć kominiarkę.


Dodatkowe elementy wspomagające jazdę na rowerze

Na nieokrytą część twarz wsmaruj krem, najlepiej tłusty typu Nivea. Jeżeli należysz do „zmarzluchów”, posłużyć idealnie mogą woreczki ogrzewające, utrzymujące ciepło nawet do pół godziny. 

Oczywiście ważna jest również sama technika jazdy – podczas ruszania oraz przyspieszania trzeba używać wyższych biegów, żeby zminimalizować ryzyko utraty przyczepności. Istotne jest także delikatne hamowanie. Podczas jazdy w głębokim śniegu dobrze jest mieć założone jak najgrubsze opony z „agresywnym” bieżnikiem. Dobrze sprawdzą się też opony z kolcami – szczególnie, jeżeli jeździ się po lodzie. Chociaż wiadomo, że raczej nikt nie ryzykuje aż tak ekstremalną jazdą. Jeżeli jednak zdecydujesz się na kolce, załóż taką oponę na przednie koło – nie na tylne! Ważniejsze będzie bowiem utrzymywanie za jej pomocą sterowności roweru, a nie jego napędzanie. Bo co z tego, że z tyłu będzie świetna opona, jak nie będziesz w stanie kierować ze względu na wpadające w poślizg przednie koło?


Szukasz odpowiedniego roweru dla siebie? Przeszukaj nasze ogłoszenia i sprawdź, jakie rowery mamy dla Ciebie w kategorii -
ROWERY!Poprzedni wpis Następny wpis

0

Dodaj aplikację Clixs.pl do ekranu głównego na urządzeniu mobilnym