Opublikowano: 14.12.2018 12:19 Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 19:18

Powitanie Nowego Roku to dla większości czworonogów koszmar. Zapach spalenizny i wszechobecny huk doprowadza psy do paniki. Należy więc wiedzieć, jak pomóc swojemu przyjacielowi zwyciężyć z tym dniem!


Noc sylwestrowa a pupil

Dla czworonogów hałasy i wystrzały są niezrozumiałe, dlatego się ich boją. Często wpadają w panikę, a czasem robią się… agresywne. Ciężko jest przewidzieć reakcję psa, który może zechcieć panicznie schować się w ciche miejsce bądź zacząć się np. nadmiernie ślinić. Niektóre psy wyją, skomlą bądź przez cały wieczór szczekają. To całkiem naturalna reakcja. Nie możesz zatem nerwowo reagować na zachowanie przyjaciela, ponieważ jest to dla niego nieprzyjemne doświadczenie. Najważniejsza jest zatem… wyrozumiałość! Musisz uważać na swojego psa zwłaszcza, kiedy idziesz z nim na spacer – w tym dniu prowadź go wyłącznie na krótkiej smyczy i nie puszczaj go tak, by biegał luźno. Jeżeli usłyszy bowiem złowrogi hałas czy wybuch może przestraszyć się i uciec przed siebie! Wystrzegaj się zatem takich sytuacji oraz niebezpiecznych miejsc.


Jak przygotować psa do Sylwestra?

Postaraj się przyzwyczaić psa do hałasu, np. odwracając jego uwagę. Niech skupia wzrok na Tobie! Częstuj go przysmakami, żeby nie skupiał się na hukach tylko na Tobie – będzie kojarzył wówczas ten dzień z czymś przyjemnym! W trakcie spacerów oswajaj (lub przynajmniej próbuj) pupila z wystrzałami petard, głaskając go i mówiąc do niego za każdym razem gdy napnie ciało nasłuchując huku. Oczywiście, ostatecznym rozwiązaniem są specjalne środki na uspokojenie. Weterynarz może przepisać ziołowe tabletki na wyciszenie. Są to bezpieczne preparaty, które należy podawać psu na kilka dni przed huczną nocą sylwestrową. Pamiętaj również o tym, żeby nie zostawiać psa samego w Sylwestra – szczególnie, gdy to jego pierwsza taka noc w nowym domu. Dla szczeniaka tabletki mogą okazać się wówczas niewystarczające, gdy zostawisz go samego! Warto więc spędzić ten czas z czworonożnym przyjacielem i sprawdzać jego reakcję. To pozwoli uniknąć Tobie niepokoju o zwierzaka, a jemu zapewni poczucie bezpieczeństwa.


A jeśli szukasz noclegów w Sylwestra, przejrzyj naszą bazę noclegową i wybierz coś dla siebie. Sprawdź NOCLEGI

Poprzedni wpis Następny wpis

0

Dodaj aplikację Clixs.pl do ekranu głównego na urządzeniu mobilnym