Opublikowano: 25.09.2018 14:28 Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 19:18

Jesienią trawnik wymaga szczególnej pielęgnacji. Żeby dobrze go przezimować, należy odpowiednio przygotować murawę. Najważniejsze to użyźnić ziemię, skosić i sprzątnąć trawnik przed zimą. Jak to zrobić aby Twój ogród wyglądał wspaniale cały rok?


Nawożenie trawnika

Najlepiej jest wykonać to w październiku. Wtedy, przed zimą nawozi się trawnik po raz ostatni. Robi się to za pomocą nawozów mineralnych, głównie potasowych – wpływają one bowiem na lepsze krzewienie roślin. Do tego celu, idealna będzie sól potasowa. Pamiętaj jednak o tym, żeby dawać nieco mniejsze dawki jak te, które opisuje producent na opakowaniu. Nie możesz przesadzić z ilością nawozu! Jeżeli masz możliwość, stosuj również odstraszacze na krety – nie rozkopią Ci trawnika i, tym samym, będą szukały miejsca do zimowania gdzie indziej.


Koszenie przed zimą

Jak wiadomo, kosić trawnik należy regularnie. Nie możesz jednak skosić go zbyt nisko! Jeżeli trawa będzie bowiem zbyt nisko skoszona, będzie jednocześnie mniej odporna na przemarzanie. Pamiętaj, żeby nie pozostawiać też zbyt wysokiej trawy, gdyż obfite opady śniegu mogą spowodować jej gnicie. Najlepiej więc przycinać murawę na około 4-5cm. Ostatnie koszenie najkorzystniej wykonać w listopadzie. Dodatkowo, ze skoszonej trawy musisz dokładnie usunąć wszystkie liście, które na niego opadły. Zrobisz to za pomocą dmuchawy do liści lub zwykłych grabi ogrodowych. Pozostawione na murawie liście mogą bowiem zwiększyć ryzyko wystąpienia chorób grzybowych! Jeżeli pozostawisz na nim również przerośnięte kępy traw, możesz narazić trawnik na rozwój śniegowej pleśni. Warto więc przeprowadzać dodatkową wertykulację murawy już na początku listopada.


Ostatnie oczyszczanie murawy

Pod koniec jesieni, wygrab ostatnie liście z trawnika. Natomiast, kiedy śnieg już zacznie sypać, nie spaceruj po nim! Jeżeli wgnieciesz go bowiem w murawę, narazisz trawnik na późniejsze… zgnicie. Jeżeli odśnieżasz chodnik, nie układaj zwałów śniegu na murawie. Sól drogowa jest bowiem trucizną dla roślin! Lepiej więc jest zastąpić ją chociażby drobnoziarnistym piaskiem.


Szukasz inspiracji, fachowców i akcesoriów do swojego domu lub ogrodu? Potrzebujesz zaaranżować swoją zieloną enklawę? Zajrzyj do naszego działu DOM I OGRÓD i znajdź wszystko, czego potrzebujesz!Poprzedni wpis Następny wpis

0

Dodaj aplikację Clixs.pl do ekranu głównego na urządzeniu mobilnym