Opublikowano: 11.04.2019 05:51 Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 19:18

Kiedy rośliny są jeszcze w stanie spoczynku zimowego, należy pomyśleć o nadchodzącej coraz większymi krokami wiośnie! Od pierwszych „oględzin” zależeć będzie bowiem, w jakiej kondycji ogród przetrwa zarówno wiosnę, jak i lato.


Przycinanie drzew i krzewów

Drzewa owocowe należy ciąć pod koniec lutego – trzeba tak prześwietlić ich korony, aby docierało do nich światło słoneczne. To niezwykle istotne, ponieważ na słońcu owoce lepiej dojrzewają, a także są pyszniejsze i mają ładniejszy kolor. Koniecznie usuwaj wilki i jednoroczne pędy (np. na jabłoni, śliwie i gruszy). Krzewy owocowe możesz przyciąć na początku marca – najlepiej najstarsze i uszkodzone pędy, gdyż one słabo owocują. Z kolei krzewy ozdobne spokojnie przytniesz nawet w połowie marca – skup się wyłącznie na pędach chorych i zbyt gęstych.


Usuwanie chorób w ogrodzie i… nasiona

Końcówka zimy będzie idealnym momentem do zwalczenia chorób drzew! Dla większości jedynym ratunkiem okazują się środki chemiczne do drzew, jak dobrej jakości oprysk (np. Syllit 65 WP, cena ok. 10 zł / 10 g). Musisz wykonać go jednak nie później, jak w fazie nabrzmiewania pąków – po tym terminie oprysk może być bowiem bezskuteczny. Koniecznie sprawdź również stan nasion w opakowaniach – niektóre z nich będziesz mógł ponownie posiać wiosną, gdyż większość nie traci swojej wartości nawet przez 4 lata! Oczywiście taka sposobność dotyczy szczelnie pakowanych nasion, które trzyma się w suchych miejscach. Otwarte torebki z reguły utleniają się, a nasiona w nich przechowywane tracą zdolność kiełkowania.


Pamiętaj o trawniku!

Jeśli jesienią skosiłeś trawnik wysoko (powyżej 8 cm liści traw), wiosną źdźbła mogą być pożółkłe i zaatakowane pleśnią śniegową. Koniecznie skoś więc nisko trawnik tuż przed rozpoczęciem się wiosny i zbierz wszystkie zaległe liście. Im niżej skosisz trawę, tym lepiej! Jeżeli jednak przyciąłeś trawnik jesienią dostatecznie nisko, to bez wyrzutów sumienia możesz pominąć owy etap.


PIELĘGNACJA OGRODU I ROŚLIN OGRODOWYCH TO BARDZO WAŻNA RZECZ DLA KAŻDEGO PASJONATA PIĘKNEGO OGRODU. WSZYSTKIE NIEZBĘDNE RZECZY ZNAJDZIESZ W NASZYM DZIALE DOM I OGRÓD!Poprzedni wpis Następny wpis

0

Dodaj aplikację Clixs.pl do ekranu głównego na urządzeniu mobilnym