Opublikowano: 11.04.2019 05:40 Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 19:18

Zima powoli się kończy, a więc trzeba przygotować się na nadejście wiosny. Z niecierpliwością czekają na to również nasze… samochody! Jak zadbać o auto, zanim wiosna rozgości się u nas na dobre?


Po pierwsze – ogumienie!

Wymień opony na letnie zwłaszcza wtedy, kiedy temperatury będą utrzymywały się już średnio na poziomie ok. 7 st. C i więcej. Dobrze dobrane opony samochodowe odpowiadają bowiem za bezpieczeństwo i… ekonomię. Miękka „zimówka” nie poradzi sobie wówczas, gdy na dworze jest ciepło – opona może zacząć „pływać”. Z kolei droga hamowania może się znacznie wydłużyć, jeżeli wiosną będziemy dalej jeździć na zimowym ogumieniu. Mało tego, opony zimowe szybciej zużywają się w wyższych temperaturach – a to na pewno odbije się niezbyt korzystnie na finansach!


Co z karoserią Twojego samochodu?

Rzecz jasna, potrzebuje ona porządnej… kąpieli. Dokładnie zmyj zimowy brud z jej powierzchni, kontrolując przy okazji ewentualne ubytki lakiernicze czy pojawiającą się rdzę. Lakier oczyścisz przez glinowanie. Umyj również nadkola i podwozie – to tam resztki śniegu, soli czy błota mogą spowodować największe siedlisko rdzy. Przy okazji sprawdź, jak wyglądają tarcze hamulcowe oraz bębny – zimą częściej się z nich korzysta, więc mogą zostać mocniej wyeksploatowane. Wymień również płyny (w tym olej silnikowy i płyn chłodniczy) – wiosna do również dobra okazja do zamontowania nowych… filtrów powietrza. Warto będzie pomyśleć o odgrzybieniu klimatyzacji!


Nowe wycieraczki i dywaniki

Po zimie gumowe wycieraczki mogą być w nieco kiepskim stanie – ze względu na zamarzanie mogły bowiem szorować po zamarzniętej szybie. Wymień je więc na nowe! Ważne będzie również odkurzenie i dokładne uprzątnięcie wnętrza – nie tylko samych siedzeń czy deski rozdzielczej. Umyj podłogę wraz z szybami od wewnątrz. Zaopatrz się w nowy komplet dywaników do samochodu! Kiedy doprowadzisz pojazd do porządku, przewietrz go i osusz z wilgoci, np. poprzez wystawienie auta na działanie promieni słonecznych.


SZUKASZ NOWEGO AUTA? POSZUKUJESZ SAMOCHODU NA WIOSNĘ? WSZYSTKIE POJAZDY ZNAJDZIESZ W NASZYM DZIALE MOTORYZACJA!Poprzedni wpis Następny wpis

0

Dodaj aplikację Clixs.pl do ekranu głównego na urządzeniu mobilnym